Obilježena 76. obljetnica prvog ratnog zločina u Donjim Mostima

Donji Mosti
Općina Kapela › vijesti › obiljezhena-76.-obljetnica-prvog-ratnog-zlochina-u-donjim-mostima

Obilježena 76. obljetnica prvog ratnog zločina koji se dogodio u selu Donji Mosti 10. travnja 1941. godine, gdje su žrtve bile 11 hrvatskih seljaka, a obilježeno je i prešućivanje 71 žrtve iz II. svjetskog rata i poraća iz sela Donji, Srednji i Gornji Mosti.

Obljetnica je organizirana u ime Bjelovarsko-bilogorske županije kao glavnog pokrovitelja, Odbora za obilježavanje spomena prešućivanim hrvatskim žrtvama II. svjetskog rata i poraća s područja BBŽ, Povjerenstva za očuvanje skrbi i obilježavanje travanjskih događaja u Donjim Mostima 1941., Ogranka Matice hrvatske u Bjelovaru te Općine Kapela.

Ukupno u sva tri sela Gornji, Donji i Srednji Mosti tijekom II. svjetskog rata i poraća živote je izgubilo oko 70-ak prešućivanih hrvatskih žrtava. Zločin je to koji ne zastarijeva i koji se nikada ne smije zaboraviti čulo se na Komemoraciji na mjesnom groblju, na kojoj su brojni govornici još jednom ponovili da se povijest ne smije zaboraviti i da svake godine treba dolaziti u Donje Moste i pokloniti se žrtvi hrvatskog naroda.

Za sve stradale, nevine žrtve kod spomen obilježja na groblju u Donjim Mostima brojna izaslanstva položila su vijence i zapalila svijeće, dok se za njihove duše molilo na koncelebriranoj Svetoj misi u crkvi Svetog Benedikta koju je predvodio varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak.

U sklopu obilježavanja 76. obljetnice na prvi ratni zločin u Donjim Mostima sudjelovao je i Vokalni ansambl Sveti Matej PU bjelovarsko-bilogorske sa prigodnim skladbama.

Na Komemorativnom skupu govorila je predstavnica bjelovarskog ogranka Matice hrvatske Anita Blažeković, izaslanik Hrvatske vlade i Hrvatskog sabora Miro Totgergeli i župan Bjelovarsko-bilogorske županije Damir Bajs.

Miro Totgergeli je rekao da je prije 76 godina ovdje počinjen bezuman zločin pred kojim svaki normalan čovjek ostaje bez riječi.

– Iz čiste mržnje i osvete pogubljeno je 11 golorukih seljaka kojima je jedina krivnja bila što su bili Hrvati. Bezumno su pobijeni na svojoj grudi, a da nikada i nikoga nisu ugrožavali. Nažalost, na području naše Hrvatske ovo nisu jedine žrtve. Bilo ih je jako puno u starijoj i modernoj povijesti i sve zaslužuju naše duboko poštovanje i zahvalnost, rekao je Miro Totgergeli na obilježavanju 76. obljetnice prvog ratnog zločina u Donjim Mostima.

Veliku zahvalnost žrtvama odao je i bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs.

– Prisjetio bih se činjenice da je ovdje prije 76 godina počinjen prvi ratni zločin u II. svjetskom ratu na području Republike Hrvatske. Pogubljeno je 11 nevinih seljaka na pragu svoje kuće. Oni nisu bili jedini. Oni su bili tek prvi na području naše Bjelovarsko-bilogorske županije. Nažalost, činjenice pokazuju brojna pogubljenja, a jedno od njih je i u šumi Lug u našoj županiji kada je pogubljeno 70-ak prešućivanih hrvatskih žrtava, točnije žrtava koje su poginule na Križnom putu. Imali smo i Domovinski rat, rekao je župan Bajs i naglasio da to ne smijemo zaboraviti.

- Naša Hrvatska je stvorena na krvi mnogih ljudi koji su nevino poginuli. Naše je da se sjetimo, naše je da obilježimo i da nikada ne zaboravimo, poručio je župan Damir Bajs sa obilježavanja 76. obljetnice prvog ratnog zločina u Donjim Mostima.

Žrtvama ratnog zločina počinjenog 10. travnja, 1941. u Donjim Mostima počast su odali i predstavnici stranaka, predstavnici Hrvatske vojske te predstavnici Udruga s područja Bjelovarsko-bilogorske, Koprivničko križevačke, Virovitičko podravske i Varaždinske županije.

Sadržaj rubrike
›› Poziv maturantima za besplatno korištenje aplikacije ePripreme za državnu maturu
›› Savjetovanje i/ili cijepljenje na području Općine Kapela 04.03.2022. godine
›› Dan europskog broja 112
›› Predavanje Od ideje do prvog gosta
›› VIRTUALNA RADIONICA uz Javni poziv za dodjelu bespovratnih sredstava za energetsku obnovu
›› LAG Sjeverna Bilogora nastupit će na 28. Jesenskom međunarodnom bjelovarskom sajmu u Gudovcu
›› Proglašena prirodna nepogoda na području Općine Kapela - Suša
›› PLAN CIJEPLJENJA COVID BUSOM NA PODRUČJU OPĆINE KAPELA
›› Javni poziv za posao popisivača i kontrolora Popisa stanovništva u RH 2021.
›› Priopćenje za medije - Prošla je prva godina projekta za branitelje u BBŽ
›› Poziv maturantima za korištenje aplikacije ePripreme za državnu maturu
›› Obavijest o novoj potpori za primarne proizvođače zbog otežanih uvjeta poslovanja
›› Proglašena prirodna nepogoda na području Općine Kapela
›› Javni poziv za podnošenje prijava za stambeno zbrinjavanje u 2021. godini
›› Objavljen je LAG Natječaj za TO 2.1.1. Ulaganja u razvoj nepoljoprivrednih djelatnosti (6.4.1.)
›› OGLAS za prijam u radni odnos na određeno vrijeme u projektu ZAŽELI – PROGRAM ZAPOŠLJAVANJA ŽENA
›› Oglas za prijem u radni odnos na određeno vrijeme u projektu ‘Bilogorski puteljak svjetlosti’
›› Obavijest o javnom otvaranju ponuda za zakup poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu države COVID-19
›› Javni natječaj za prijem u radni odnos Voditelja/voditeljice Projekta Bilogorski puteljak svjetlosti
›› Obavijest o prijavi šteta od prirodne nepogode zbog tuče
›› Javni poziv za prijavu popisivača za Popis poljoprivrede 2020. godine
›› Odvoz komunalnog otpada od 01.06. – 30.09.2020.
›› Podrška braniteljima Bjelovarsko bilogorske županije iz EU sredstava
›› Upoznajmo područje LAG-a Sjeverna Bilogora
›› Obavijest o prijavi šteta od prirodne nepogode
›› Kontakt telefon za građane vezano za COVID-19