Općina Kapela › vijesti › obiljezhena-76.-obljetnica-prvog-ratnog-zlochina-u-donjim-mostima
Donji Mosti

Obilježena 76. obljetnica prvog ratnog zločina u Donjim Mostima

Obilježena 76. obljetnica prvog ratnog zločina koji se dogodio u selu Donji Mosti 10. travnja 1941. godine, gdje su žrtve bile 11 hrvatskih seljaka, a obilježeno je i prešućivanje 71 žrtve iz II. svjetskog rata i poraća iz sela Donji, Srednji i Gornji Mosti.

Obljetnica je organizirana u ime Bjelovarsko-bilogorske županije kao glavnog pokrovitelja, Odbora za obilježavanje spomena prešućivanim hrvatskim žrtvama II. svjetskog rata i poraća s područja BBŽ, Povjerenstva za očuvanje skrbi i obilježavanje travanjskih događaja u Donjim Mostima 1941., Ogranka Matice hrvatske u Bjelovaru te Općine Kapela.

Ukupno u sva tri sela Gornji, Donji i Srednji Mosti tijekom II. svjetskog rata i poraća živote je izgubilo oko 70-ak prešućivanih hrvatskih žrtava. Zločin je to koji ne zastarijeva i koji se nikada ne smije zaboraviti čulo se na Komemoraciji na mjesnom groblju, na kojoj su brojni govornici još jednom ponovili da se povijest ne smije zaboraviti i da svake godine treba dolaziti u Donje Moste i pokloniti se žrtvi hrvatskog naroda.

Za sve stradale, nevine žrtve kod spomen obilježja na groblju u Donjim Mostima brojna izaslanstva položila su vijence i zapalila svijeće, dok se za njihove duše molilo na koncelebriranoj Svetoj misi u crkvi Svetog Benedikta koju je predvodio varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak.

U sklopu obilježavanja 76. obljetnice na prvi ratni zločin u Donjim Mostima sudjelovao je i Vokalni ansambl Sveti Matej PU bjelovarsko-bilogorske sa prigodnim skladbama.

Na Komemorativnom skupu govorila je predstavnica bjelovarskog ogranka Matice hrvatske Anita Blažeković, izaslanik Hrvatske vlade i Hrvatskog sabora Miro Totgergeli i župan Bjelovarsko-bilogorske županije Damir Bajs.

Miro Totgergeli je rekao da je prije 76 godina ovdje počinjen bezuman zločin pred kojim svaki normalan čovjek ostaje bez riječi.

– Iz čiste mržnje i osvete pogubljeno je 11 golorukih seljaka kojima je jedina krivnja bila što su bili Hrvati. Bezumno su pobijeni na svojoj grudi, a da nikada i nikoga nisu ugrožavali. Nažalost, na području naše Hrvatske ovo nisu jedine žrtve. Bilo ih je jako puno u starijoj i modernoj povijesti i sve zaslužuju naše duboko poštovanje i zahvalnost, rekao je Miro Totgergeli na obilježavanju 76. obljetnice prvog ratnog zločina u Donjim Mostima.

Veliku zahvalnost žrtvama odao je i bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs.

– Prisjetio bih se činjenice da je ovdje prije 76 godina počinjen prvi ratni zločin u II. svjetskom ratu na području Republike Hrvatske. Pogubljeno je 11 nevinih seljaka na pragu svoje kuće. Oni nisu bili jedini. Oni su bili tek prvi na području naše Bjelovarsko-bilogorske županije. Nažalost, činjenice pokazuju brojna pogubljenja, a jedno od njih je i u šumi Lug u našoj županiji kada je pogubljeno 70-ak prešućivanih hrvatskih žrtava, točnije žrtava koje su poginule na Križnom putu. Imali smo i Domovinski rat, rekao je župan Bajs i naglasio da to ne smijemo zaboraviti.

- Naša Hrvatska je stvorena na krvi mnogih ljudi koji su nevino poginuli. Naše je da se sjetimo, naše je da obilježimo i da nikada ne zaboravimo, poručio je župan Damir Bajs sa obilježavanja 76. obljetnice prvog ratnog zločina u Donjim Mostima.

Žrtvama ratnog zločina počinjenog 10. travnja, 1941. u Donjim Mostima počast su odali i predstavnici stranaka, predstavnici Hrvatske vojske te predstavnici Udruga s područja Bjelovarsko-bilogorske, Koprivničko križevačke, Virovitičko podravske i Varaždinske županije.