U Kapeli otkrivena bista Mirka Pereša, zapovjednika diverzantskog voda


Otkrivanje biste Mirku Perešu
Otkrivanje biste Mirku Perešu Otkrivanje biste Mirku Perešu Otkrivanje biste Mirku Perešu Otkrivanje biste Mirku Perešu Otkrivanje biste Mirku Perešu Otkrivanje biste Mirku Perešu Otkrivanje biste Mirku Perešu Otkrivanje biste Mirku Perešu Otkrivanje biste Mirku Perešu
Općina Kapela › vijesti › u-kapeli-otkrivena-bista-mirka-peresha-zapovjednika-diverzantskog-voda

Jedina škola u županiji koja nosi ime hrvatskog heroja Domovinskog rata

Rad kipara Tomislava Kršnjavog, poprsje hrvatskog heroja Mirka Pereša otkriveno je u dvorištu istoimene škole Mirka Pereša u Kapeli.

Premda u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji ima 24 osnovne i 12 srednjih škola, ovo je jedina škola koja nosi ime nekog heroja ili zaslužne osobe iz novije hrvatske povijesti. Upravo o razlozima da se škola nazove po bivšem ravnatelju i zapovjedniku diverzantske jedinice HV-a govorilo se prigodom otkrivanja biste hrvatskog heroja Mirka Pereša. Na početku svečanosti Ana Marija Tuškan rekla je okupljenim visokim gostima kako se bista otkriva dvadeset godina nakon tragične pogibije njihovog ravnatelja koji je svoj doprinos dao i sudjelovanjem u Domovinskom ratu.

- Mirko Pereš je došao u školu u Kapeli raditi kao nastavnik tjelesnog odgoja, a prema dosjeu, predavao je i druge predmete, matematiku, povijest pa čak i domaćinstvo, po potrebi. Posebno je dobro organizirao sportske aktivnosti u školi, a kasnije je postao i ravnatelj. Ravnatelj je bio i u vrijeme pogibije kada je kao zapovjednik diverzantske postrojbe polagao vijenac na mjestu pogibije hrvatskih branitelja u Kusonjama kod Pakraca. Od 1997. godine škola u Kapeli nosi njegovo ime, rekla je Ana Marija Tuškan, ravnateljica škole.

O Mirku Perešu je dojmljiv govor održao njegov suborac iz protudiverzantske postrojbe Dubravko Sodomka koji je govorio o ratnom putu hrvatskog heroja.

- Tužni smo i ponosni u misiji da ne dozvolimo da se zaboravi. Od danas ćeš bdjeti i nad svojom školom kao što si nekada bdio nad nama. Mirko Pereš bio je vođa, zapovjednik i primjer svim suborcima sve do pogibije 8. rujna 1993. godine kada je na 2. godišnjicu pogibije žrtava u Kusonjama nosio vijenac i stao na odskočnu minu kukavički postavljenu noć prije. Bitno je ponavljati poruku koju moramo prenositi i nikada ne smijemo zaboraviti da smo bili napadnuti od okupatora koji su ubijali, rušili, a između ostaloga uzeli život našeg viteza Mirka Pereša, rekao je Dubravko Sodomka, njegov ratni suborac iz protudiverzantske postrojbe.

Antun Korušec, bjelovarski gradonačelnik govorio je o Mirku Perešu kakav je bio kao čovjek i civil kojeg su mnogi poznavali.

- Želim reći da je Mirko Pereš bio poznat kao rado viđena osoba u društvu koja je svakome pružila toplu ljudsku riječ te koja je obilježila sportski, društveni i javni život grada. Takvog ćemo pamtiti Mirka Pereša koji je osjetio taj poziv na obranu Hrvatske. Mirko Pereš odavao je snagu i čvrstinu izvana, a bio je osjećajan i obziran iznutra. Mnogi se pitaju zašto obilježavamo obljetnice pogibije; zato da pošaljemo poruku da je Domovinski rat bio obrambeni i častan rat. Moramo prenositi istinu o poginulim, zatočenim i nestalim na nove generacije i zato me silno veseli što škola u Kapeli nosi ime Mirka Pereša. Zato se Grad Bjelovar rado uključio kako bi pomogao načelniku Općine Kapela u financiranju ovog projekta postavljanja spomenika Mirku Perešu, rekao je Antun Korušec, bjelovarski gradonačelnik.

Okupljenim mještanima Kapele i učenicima škole te saborskim zastupnicima i drugim uglednim gostima obratio se i Stjepan Budinski, zapovjednik Teritorijalne obrane.

- Jedan od prvih koji je došao da formiramo diverzantski vod bio je Mirko Pereš. Vodio je diverzantsku postrojbu po svim bojištima u Hrvatskoj i nikada nije izgubio niti jednog čovjeka, rekao je Stjepan Budinski.

U ime BBŽ okupljene je kratko pozdravio Mladen Mohr, izaslanik župana, a Danijel Kovačec, načelnik Općine Kapela rekao je da poručuje županu da svojim nedolaskom ne ignorira načelnika općine, nego sve ove ljude koji su došli.

Danijel Kovačec zahvalio se i Velebit osiguranju koje se također uključilo u sufinanciranje projekta postavljanja spomenika, te se zahvalio kiparu Tomislavu Kršnjavom koji je mjesecima izrađivao bistu.

- Bista je postavljena zbog novih naraštaja. Djeca koja tu idu u školu nisu znala tko je Mirko Pereš, zato sada imaju bistu izrađenu u bronci u dvorištu škole, rekao je Danijel Kovačec, načelnik Općine Kapela koja je također sudjelovala u projektu podizanja spomenika hrvatskom branitelju.

Nakon svečanog dijela održan je Memorijalni turnir Mirka Pereša.Sadržaj rubrike
›› Obavijest o odvozu glomaznog otpada
›› ŽC 112 Bjelovar – Informiranje građana i turista
›› Proglašena prirodna nepogoda na području Općine Kapela - Poplava
›› Izbori za članove vijeća i predstavnika nacionalnih manjina
›› Poziv maturantima s područja Općine Kapela za besplatno korištenje aplikacije ePripreme
›› Radionica i predavanje - Uzgoj lijeske u integriranoj i ekološkoj poljoprivredi
›› Proglašena prirodna nepogoda na području Općine Kapela - suša
›› Poziv maturantima za besplatno korištenje aplikacije ePripreme za državnu maturu
›› Savjetovanje i/ili cijepljenje na području Općine Kapela 04.03.2022. godine
›› Dan europskog broja 112
›› Predavanje Od ideje do prvog gosta
›› VIRTUALNA RADIONICA uz Javni poziv za dodjelu bespovratnih sredstava za energetsku obnovu
›› LAG Sjeverna Bilogora nastupit će na 28. Jesenskom međunarodnom bjelovarskom sajmu u Gudovcu
›› Proglašena prirodna nepogoda na području Općine Kapela - Suša
›› PLAN CIJEPLJENJA COVID BUSOM NA PODRUČJU OPĆINE KAPELA
›› Javni poziv za posao popisivača i kontrolora Popisa stanovništva u RH 2021.
›› Priopćenje za medije - Prošla je prva godina projekta za branitelje u BBŽ
›› Poziv maturantima za korištenje aplikacije ePripreme za državnu maturu
›› Obavijest o novoj potpori za primarne proizvođače zbog otežanih uvjeta poslovanja
›› Proglašena prirodna nepogoda na području Općine Kapela
›› Javni poziv za podnošenje prijava za stambeno zbrinjavanje u 2021. godini
›› Objavljen je LAG Natječaj za TO 2.1.1. Ulaganja u razvoj nepoljoprivrednih djelatnosti (6.4.1.)
›› OGLAS za prijam u radni odnos na određeno vrijeme u projektu ZAŽELI – PROGRAM ZAPOŠLJAVANJA ŽENA
›› Oglas za prijem u radni odnos na određeno vrijeme u projektu ‘Bilogorski puteljak svjetlosti’
›› Obavijest o javnom otvaranju ponuda za zakup poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu države COVID-19
›› Javni natječaj za prijem u radni odnos Voditelja/voditeljice Projekta Bilogorski puteljak svjetlosti
›› Obavijest o prijavi šteta od prirodne nepogode zbog tuče
›› Javni poziv za prijavu popisivača za Popis poljoprivrede 2020. godine
›› Odvoz komunalnog otpada od 01.06. – 30.09.2020.
›› Podrška braniteljima Bjelovarsko bilogorske županije iz EU sredstava
›› Upoznajmo područje LAG-a Sjeverna Bilogora
›› Obavijest o prijavi šteta od prirodne nepogode
›› Kontakt telefon za građane vezano za COVID-19
›› OBAVIJEST o mjerama sprječavanja širenja koronavirusa – COVID 19
›› INFO DANI u suradnji s LAG-om Sjeverna Bilogora i HBOR-om koji će se održati 19.02.2020. godine
›› Područna škola Gornje Sredice – Završna konferencija
›› Realizacija projekta Rekonstrukcija društvenog doma u Kapeli
›› Realizacija projekta Rekonstrukcija nerazvrstane ceste: Gornje Zdelice – Donji Mosti s odvojcima
›› Održana konferencija za medije povodom predstavljanja projekta ‘Zaželi – Program zapošljavanja žena’
›› Svečano otvorena cesta Gornje Zdjelice u Općini Kapela
›› Obilježena 76. obljetnica prvog ratnog zločina u Donjim Mostima
›› U 2017. nastavlja se obnova prometnica na području Bjelovarsko-bilogorske županije
›› Svečano otvorena novoasfaltirana cesta u Staroj Diklenici
›› Javna rasprava
›› Nastavlja se obnova prometnica na području Bjelovarsko-bilogorske županije
›› Obnovljen toranj župne crkve Sv. Marije Magdalene u Kapeli
›› Obilježen Dan Općine Kapela polaganjem vijenaca, svečanom sjednicom i druženjem
›› Župan Bajs potpisao ugovor s Udrugom matice umirovljenika Kapela
›› Župan Damir Bajs posjetio Općinu Kapela i darivao bebu Jakova Zafirova
›› U Babotoku održane dvije redovne godišnje skupštine
›› Ulice u Općini Kapela postaju sve ljepše, a mještani zadovoljniji
›› Mostovljanska seoska manifestacija
›› Proslava 60. godišnjice DVD-a Gornje Zdjelice i druženje društava iz dvije županije
›› Proslava Dana Općine Kapela obilježena brojnim događanjima
›› Općina Kapela sa svojim udrugama uključila se u humanitarnu akciju za Slavoniju
›› Tradicionalno druženje Udruga žena u Babotoku u općini Kapela
›› Na toranj župne crkve Marije Magdalene u Kapeli dignuto novo zvono
›› Udruga napredna žena Babotok organizirala predavanje o raku dojke
›› Održana skupština Udruge Bilogorska sela Općine Kapela
›› Udruga žena Babotok održala redovnu skupštinu
›› Održana redovna skupština vatrogasaca u Babotoku
›› U Kapeli otkrivena bista Mirka Pereša, zapovjednika diverzantskog voda